דירה שכורה: 10 טיפים לבחירת הדירה שתהפוך לבית

דירה שכורה: 10 טיפים לבחירת הדירה שתהפוך לבית

בפוסט הקודם שיתפתי במקרה הפרטי שלי. הדרך לא תמיד הייתה נעימה, יש לומר אף מתסכלת, אבל מזל שעברתי אותה. אין ספק שמכל דירה שכורה רק למדתי: מה יותר חשוב, איך לתעדף את הדירות בשוק בלתי אפשרי, על מה להתעקש ועל מה לוותר. היכרותי עם מקצוע האדריכלות בהחלט תרמה, אבל עד שהתנסיתי וחוויתי בעצמי- זה לא היה מספיק. כשהגעתי לדירה שהיא יעד המבטחים שלי, אותה אני כבר יכולה לכנות בית, הבנתי מה לא הסתדר עבורי בדירות הקודמות. תודות לתהליך הזה גיבשתי את רשימת הקריטריונים שלי לדירה שכורה ראויה ומוצלחת, שיש בה את הפוטנציאל להפוך לבית. בכתבה הבאה אסביר איך לבחור דירה עבור שכירות, על מה להתפשר ועל מה פחות.

דירה שכורה שאני כבר יכולה לקרוא לה "בית".
דירה שאני כבר יכולה לקרוא לה “בית”. צילום: eyalphoto.co.il

10 קריטריונים למציאת הדירה המושלמת

 1. מיקום

  הקריטריון הראשון כמובן הוא המיקום. וודאו כי מדובר בשכונה נעימה שיהיה לכם בטוח לקום אליה בבוקר ולחזור אליה בלילה. יותר מכך, אם מדובר בדירה שכורה בעיר, וודאו שבמרחק הליכה סביר נמצאים שימושים חיוניים כמו סופר, בית מרקחת, חנות לכלי בית ואפילו בית קפה. זה אחד היתרונות במגורים בעיר בעיניי, בכל גיל, ולא הייתי מוותרת על זה. מיקום הדירה במרקם העירוני חשוב הרבה יותר מהקומה בה היא נמצאת, למשל.

 2. גודל

  אמנם הוא לא קובע אם דירה טובה או לא, אך יש גודל מינימלי שיקבע האם החלל יהיה נוח וסביר עבור כמות האנשים שתגור. נניח ואתם זוג- דירת 25 מ”ר? כנראה שיהיה לכם מעט צפוף. דירת 120 מ”ר? המון חדרים מיותרים שתצטרכו לנקות.

  מומלץ למצוא דירה שכורה שגודלה יענה על הצרכים שלכם באותו רגע, וכשנתיים קדימה (בכל זאת לא נרצה לעבור בכל שנה). אין הצדקה בעיניי לתחזק ולשלם על דירה גדולה כשאין לכם צורך בכך, או לגור בחלל קטן מדיי שלא יאפשר לכם מידה בסיסית של פרטיות. זה היופי בדירה שכורה- יש לנו גמישות, וכך נוכל להתאים את הגודל כל פעם למצב הנוכחי בחיינו.

 3. חלוקה פנימית

  פתוחה ומרווחת או סגורה וצפופה? לחלוקת הקירות הפנימיים יש משמעות גדולה על התחושה בחלל. מכיוון שמדובר בדירה שאינה שלכם, הסבירות שתוכלו או תרצו להרוס קיר או לבנות מחיצה הוא קלוש. סלון הסגור בדלת ויכול לשמש לבעלי הדירה כעוד חדר לשותף במקרה הצורך, יחסום את הזרימה של החלל ויסתיר למעשה את האזור הציבורי של הבית.

  בדקו שהחלוקה הפנימית מייצרת חללים נוחים עבורכם- האם הסלון יכול להכיל מספיק ספות לכמות אנשים ששוהים בו או מתארחים? יש מקום לפינת האוכל? אם בחדר השינה נכנסת מיטה זה נחמד, אך האם הוא יוכל להכיל את כל הבגדים והנעליים שיזרקו על הרצפה? במידה ואתם זוג, הייתי ממליצה גם לבדוק שיישאר מרווח משני צידי המיטה, כדי שלא תדלגו אחד מעל השני בבוקר. חלוקה פנימית טובה בעיניי תייצר אזורים ציבוריים מרווחים ומוארים, גם אם על חשבון חללים קטנים באזורים בהם אנו פחות שוהים כמו למשל שירותים ומקלחת.

 4. פונקציונליות

  גם אם הדירה בגודל מתאים עבורכם והחלוקה הפנימית מייצרת חללים מרווחים, לא תמיד הם שימושיים. בדקו כי בחדר השינה המיטה שלכם נכנסת, ואם אין לכם אחת עדיין- מדדו את החדר וודאו שהוא באמת יספיק למיטה שתרצו. שימו לב כי יש מקום למקרר והוא לא יהפוך למיצג בסלון, וגם שהוא עובר את המשקוף של המטבח- מניסיון. יש נישה למכונת כביסה? נהדר! בדקו שהיא מספיקה למכונה שברשותכם ולא תצטרכו לקנות אחת חדשה.

 5. תאורה ואוורור טבעיים

  אנחנו ממש לא חייבים ארבעה כווני אוויר בדירה, כמו שבארץ נהוג לחשוב. אבל, כן חשוב לוודא את מצב התאורה והאוורור הטבעיים בדירה. מדובר בקריטריון חשוב שישפיע על התחושה שלכם בחלל באופן ניכר. מטבח וחדרי שירותים מאווררים זה נהדר, אבל אור טבעי בסלון יהיה בעל ערך רב. דמיינו את האור והאוויר כסוג של חומר- ברגע שתראו דירה הרוויה בהם, מיד תרגישו בה יותר נעים.

  מרפסת גם כן מהווה יתרון גדול, ולחלוטין ראו אותה כחלל נוסף לבית: אזור שהייה בין חוץ לפנים שמאפשר כניסת אוויר ואור ותחושה נעימה של מרחב חיצוני, פסיעה מהסלון. נכון שהיום יש מזגנים, אבל לא סתם רוב הבניינים שנבנו בישראל בעבר תוכננו עם מרפסת שתאפשר זרימת אוויר לבית. לצערי הערך עבור מטר-רבוע גבר, ורובן נסגרו לטובת הגדלת שטח הדירה ודמי השכירות ממנה.

 6. פרטיות

  קריטריון חשוב כדי שתוכלו להרגיש בדירה שכורה- בבית. נסו להבין האם יש קירות משותפים לדירה עם דירות אחרות. אם כן, כמה יש ואיפה הם ממוקמים? האם בקיר של חדר השינה, או בסלון בו אתם נוהגים לבלות עד מאוחר עם חברים? ביחידות דיור הדבר משמעותי אפילו יותר. הן יכולות להיות סוג של חדר הנגזר מהבית של המשכיר. שימו לב אם אתם חולקים חלל כניסה או מדרגות, נתקלתי גם במקרה שהממ”ד היה משותף: הוא שימש כמטבח של יחידת הדיור בשגרה, אך במצב חירום בעלי הבית יכלו להשתמש בו יחד אתכם. לא אידאלי.

 7. קומה

  חשבו רגע על הקומה בה הדירה ממוקמת והבינו האם זה מגביל אתכם באופן כלשהו. דירת קרקע? חשוב שיהיו סורגים, תריסים, דלת “פלדלת”, גם כלב זה טוב. דירת גג? אם אין מעלית, ובת”א זה קורה לרוב, וודאו שאין לכם מגבלה לעלות את כל הקומות. הופתעתי לראות בחורה בהריון שגילתה שאין מעלית רק כשהגיעה מתחת לבניין שלנו.

  קומה גבוהה יכולה להיות דווקא יתרון גדול: כושר, תחושת בטחון, אחלה נוף ואפילו פחות שכן אחד מעליכם שאולי יגרור כסאות. אבל, זכרו שהגג משמש כחזית נוספת, ובבניין ישן קיים סיכוי שהטמפרטורה בחוץ תשפיע יותר על הדירה בפנים. וודאו שלפחות איטום הגג במצב סביר שימנע כניסת מים, די בסיסי. תקלות טכניות יהיו, אך אל תתביישו לשאול איך עבר החורף האחרון, והאם הורגש בתוך הדירה. נקווה שלא. 

  בדירות מרתף או חצי-מרתף, “פרטר”, נוכל להיתקל גם בחלונות עיליים שפונים לשביל הכניסה של דירת הקרקע. אל תתפלא אם תמצאו את הבן של השכן משחק עם כדור מעל הסלון שלכם. במקרה הטוב הוא יוכל לצפות לדירה, ובמקרה הרע להעיף כדור ישר פנימה. פחות כיף.

 8. מקורות רעש

  כשתגיעו לראות דירה, הסתכלו לא רק על הפנים. העיפו מבט בכניסה לבניין, על הרחוב, וגם מתוך הדירה כלפי חוץ. האם הדירה פונה לרחוב ראשי? אם כן, איזה חלל פונה אליו? האם יש גן ילדים או מקור רעש אחר בקרבה? בית-חולים קרוב ונתיב של אמבולנס העובר בדיוק מתחת לחדר השינה, או משאית זבל שעלולה להעיר אתכם הרבה לפני שהתכוונתם, הם חלק מהסביבה הבנויה בה הדירה שלכם נמצאת. נכון שלא תמיד ניתן לחזות הכל, אבל כמו שאר המאפיינים הפיזיים של הדירה שאינם תלויים בכם, כדאי לנסות להעריך את המרחב הסובב מראש. אז חוץ מלהסתכל- הקשיבו. שימו לב גם לשעה בה אם מבקרים בדירה. דירה על רחוב ראשי יכולה להיות רועשת למדיי בשעות העומס.

 9. חללים רטובים

  חללים רטובים מוגדרים כחדרי השירותים והאמבטיה, בהם עוברת צנרת. חללים רטובים כשמם כן הם, עוברים בהם הרבה מים לכן הם גם רגישים יותר ללחות ונזילות. אני ממליצה להעביר בדיקה מקיפה בחללים אלו (וגם במטבח). הסתכלו האם יש חלון, פתח אוורור למרפסת שירות או לפחות ונטה. בקיצור, פתרון אוורור כלשהו. חשוב להסתכל שאין עובש בקירות ובתקרה. איך תזהו? נקודות או כתמים כהים שמתפשטים על הטיח בדר”כ. לא נרצה לחיות יחד אתו, בטח לא להתקלח. אם מצאתם, דעו שיש לאוורר היטב חדרים אלו ואולי גם לנקות עם חומר ייעודי.

  בנוסף, בדקו שיש זרם תקין של מים חמים וקרים בברז, בכיור וגם במקלחת. הייתי מסתכלת גם על הניקוז בחדרים אלו- אתם לא רוצים לגלות שכל המים מהמקלחת עוברים לסלון. אביזרים סניטריים הם חלק מהאלמנטים הקבועים בדירה, במידה ויש בעיה באחד מהם חשוב ליידע את בעל הדירה ולטפל בהם מראש. איכות החיים שלנו בדירה תלויה בהם. אני חייתי בדירה בה המקלחון והשירותים חפפו אחד עם השני, וגם בכזו שלא היה זרם של מים קרים בברז במטבח. שטיפת כלים בקיץ הייתה חוויה כואבת. 

 10. מיזוג אוויר

  אפשר להסתדר עם קצת מזגנים בדירה, אבל בישראל קשה בלי מזגן בכלל. במיוחד אם מדובר ביחידת קרקע או גג- הזכרתי כבר שזכיתם בחזית נוספת, אליה יגיעו הרבה חום ושמש. בדקו באיזה חדרים יש מזגן, ואל תתביישו להדליק אותו ולוודא שהוא עובד בלי להרעיד את כל הבית. מזגן ישן רצפתי וגדול? סביר להניח שיגזול הרבה חשמל, יש לקחת את זה בחשבון במיקוח על המחיר. בנוסף, הוא כנראה יפריע לכם למקם רהיטים, אז אל תתעלמו מהפיל הלבן בחדר!

  אם יש מזגן טוב בחדר אחד והוא מגיע גם לחדר הצמוד- תוכלו להסתדר, לא הייתי מוותרת על דירה בגלל זה. גם מזגן במטבח זה טוב, אבל לא חובה. חדר השינה והסלון הם החללים העיקריים בהם תשהו ולכן התעקשו עליהם. מאוורר תקרה זה פתרון (נוסף) לא רע בכלל.

דירה שכורה: קודם כל האדריכלות

מהמבנה הנייד במושב, דרך דירה מחולקת ולבסוף דירה “אמתית”, הצלחנו להבין יותר ויותר איך לבחור דירה שכורה שמתאימה לנו. לעקרונות האדריכליים יש תפקיד חשוב. הדירה האחרונה שלנו היא תוצר של תכנית אדריכלית ומחשבה על מי שיגור בה, בנוסף למיקום המנצח שלה בעיר, ומול גינה. אל הדירה הכנסנו כמובן את הריהוט והחפצים שלנו, שגם להם תרומה לא מעטה, ועל זה אסביר בפעם הבאה.

נוסיף פריטים אישיים על-גבי האדריכלות בדירה שכורה.
נוסיף פריטים אישיים על-גבי האדריכלות. צילום: eyalphoto.co.il

זכרו כי בדירה שכורה שאינה שלכם, חשוב עוד יותר לחפש את העקרונות האדריכליים: כנראה שלא תבצעו בה שינויים מבניים, וגם לא שינויים פנימיים יקרים. החלל הפיזי והאלמנטים הקבועים יהיו שם כנראה למשך כל תקופת השכירות, ותרצו להצליח להפיק מהם כמה שיותר על-מנת לקבל חלל ביתי ונעים.

פעם הבאה כשאתם הולכים לראות דירה להשכרה, אשמח שתשקלו את הקריטריונים האלו בנוסף למחיר. חפשו לפחות 2-3 מהם בדירה הרלוונטית, ועליהם אל תתפשרו. “בית” הוא תוצר של מרכיבים רבים, אבל עם בסיס תכנוני איכותי יהיה לנו קל יותר ליצור אותו בחלל. בנוסף הייתי ממליצה לקחת אתכם גם מטר, נייר, עט ומצלמה (נו, פלאפון). אל תתביישו למדוד מקומת קריטיים עבורכם ולרשום אותן. צלמו הרבה, אפילו בוידאו. אנחנו לא באמת זוכרים את הכל אחרי, במיוחד כשרואים כמה דירות.

אולי תזכרו איך נראתה דלת הכניסה בדירה השכורה. זה לא מספיק.
זכרתם איך נראתה דלת הכניסה? זה לא מספיק. צילום: eyalphoto.co.il

כדי להקל עליכם בחיפושים הבאים, הכנתי לכם צ’קליסט של רשימת הקריטריונים האדריכליים שלי המסבירים איך לבחור דירה שכורה. נותר רק להדפיס. פעם הבאה שתחפשו דירה, אני אתכם. לחצו פה לקבל אותה ישר להדפסה:

דבר נוסף שחשוב לי להדגיש: לעיצוב פנים הבית ול”Home Styling” יש גם חשיבות גדולה. בנוסף לקריטריונים האדריכליים, נרצה לאבזר את החלל בפריטים שאנחנו אוהבים, חומרים וצבעים לטעמנו. יחד הם ייצרו את המקום שמאפיין אותנו. במדריך הבא אסביר איך נקח חלל בדירה ונהפוך אותו לביתי ונעים, בקלות ובתקציב שפוי.

אם תרצו שאעדכן אתכם כשהוא מתפרסם- הירשמו לעדכונים מטה! אשמח שתשתפו אותי ואת הקוראים בקריטריונים נוספים שנתקלתם בהם בתהליך חיפוש הדירה שלכם, וכמובן אם עשיתם שימוש במדריך אני רוצה לשמוע.

אהבתם? אשמח שתשתפו!

לפוסט הזה יש 4 תגובות

 1. מחכה לפוסט הבא, אנחנו בדיוק בחיפושי דירה 🙂 מאוד מסכימה עם כל מה שכתבת. אני פסלתי על זה דירה שזוגי היה מוכן לקחת, אמנם המיקום היה מרכזי, אך הכניסה נראתה מלוכלכת וחדר השינה יכול היה להכיל מיטה פחות או יותר.

  1. היי, שמחה שהתחברת! אין ספק שעלינו להתפשר על דברים לפעמים, השאלה היא על מה, מה היתרונות ומה החסרונות שאנו מקבלים. אפשר גם להסתדר רק עם מיטה בחדר שינה (בלי שידות מכל צד) אבל אם אין מקום לארון- לא הייתי לוקחת. אעדכן אותך על הפוסט הבא שיעלה בהקדם! מצטערת על העיקוב (:

 2. אחלה טיפים! אגב, הטיפ שלי הוא תמיד לבחור דירה בה החלון הגדול בסלון פונה לכיוון דרום. התאורה הכי טובה

  1. תודה על הטיפ לימור!
   בהחלט צודקת, אבל קשה ליישום מכיוון שזה ספציפי .
   אם מצאת דירה כזו- הרווחת.

כתיבת תגובה